-
Zašto je važno igrati se sa plastelinom?
Plastelin nije samo višebojna, gnjecava, zabavna igračka. On deci pruža bezgranične mogućnosti za ekspresiju ideja, emocija i sticanje novih veština. Na ovaj način, mališani zadovoljavaju svoju radoznalost i kreativnost na jedinstven način.
Već u ranom uzrastu (od 3 godine) kroz igru plastelinom možemo uočiti individualnost dece i različitu percepciju stvarnosti, sve ono što naše mališane čini jedinstvenim i drugačijim od drugih. Od potpuno istih materijala i na istu zadatu temu (npr. rođendan) jedno dete će napraviti tortu sa svećicom, a drugo šarene sitne kolačiće.
Kroz ovu vrstu igre, mališani pokazuju svoja interesovanja, talente, ali i karakterstike ličnosti.
-
Koje veštine deca razvijaju igrom sa plastelinom?
Rad u grupi i socijalizacija
Kroz stvaranje novih oblika od plastelina, deci raste samopouzdanje. Ona uviđaju da su dobra u nečemu, jer su rezultati momentalno vidljivi i lako ih je poboljšati.
Oblikovanje plastelina pomaže mališanima koji imaju višak energije i teško održavaju koncentraciju. Gnječenje plastelina je davno poznati antistres rekvizit i podstiče oslobađanje jakih negativnih emocija.
-
-
Čak i deca koja se teško uklapaju u organizovane grupne aktivnosti lako prihvataju rad sa plastelinom, jer imaju kontrolu i slobodu.
Kada se igra odvija u manjoj grupi, deca pričaju o tome što rade, objašnjavaju drugima šta su napravili, dele alate i upoređuju svoje kreacije. Svi postaju jedan tim.
-
Osećaj pripadnosti grupi i razvoj socijalnih veština učiniće dete zadovoljnijim i spremnijim za kasnije snalaženje u sistemu školstva.
Mali kreativac
Mlađa deca starosti do 3-4 godine će praviti oblike koji podsećaju na one iz stvarnog života. Iako često ovi oblici neće biti idealni, pa možda ni prepoznatljivi, deca na ovaj način razvijaju svoju kreativnost.
Tako će npr. dva slepljena komada plastelina predstavljati sendvič koje je dete napravilo za tatu, dok komad plastelina udubljen u sredini predstavlja šoljicu čaja za mamu. Starija deca uzrasta oko 5-6 godina već mogu da stvaraju oblike po uzoru na model. Ovakve vežbe ih uče posmatranju, uviđanju detalja, marljivosti i strpljivosti.
-
Ne zaboravite da deca uz malo motivacije i podsticaja mogu napredovati velikom brzinom. Npr. predložite im da u sendvič, između dva slepljena komada plastelina, ubace još jedan sloju braon boji kako bi dobili pljeskavicu.
Posle nekoliko dana, može vas sačekati obilan ručak – od plastelina
-
-
Govor
Kada se plastelin koristi u grupi dece sličnog uzrasta, on postaje glavna tema komunikacije.
Mališani traže prave reči da objasne šta je to što prave, diskutuju sa vršnjacima i uče nove pojmove (“Sada sečem nožićem… Sada ga ravnam oklagijom”).
Roditelji, vaspitači ili voditelji radionica treba da podstiču dete da usvaja nove termine i širi svoj vokabular. Pored usvajanja novih pojmova, rad u grupi podstiče decu da izražavaju svoje misli i ideje – da uspešno komuniciraju.
Motorika
-
Kroz igru i modelovanje plastelina, deca razvijaju mišiće u prstićima i rukama. Korišćenjem alata za modelovanje, pritiskanjem i razvlačenjem plastelina, usavršava se fina motorika.
Deca uviđaju da različit pritisak prstićima, kao i različita dužina, brzina i intenzitet pokreta oblikuje plastelin na drugačiji način.
-
-
Time se razvija koordinacija između očiju i ruku, jačaju mišići i spretnost, što deci kasnije značajno olakšava savladavanje pravilnog pisanja i crtanja.
Svet oko nas
Deca vole da otkrivaju svet kroz iskustva. Plastelin podstiče njihovu urođenu radoznalost jer pruža mogućnost za razumevanje okruženja kroz posmatranje i eksperimentisanje.
Npr. dodavanje malo peska u plastelin će promeniti njegovu teksturu, pa deca mogu razgovarati o tome kakva je razlika između plastelina koji ima i onog koji nema pesak u sebi.
Dobar način za podsticanje razmišljanja i opservacije jeste postavljanje pitanja o tome kako će se izgled plastelina promeniti ukoliko se pomešaju različite boje ili ako figuricu ubacimo u vodu.
I za kraj, tu je matematika
-
-
Deca uz plastelin lako i na zabavan način uče osnove geometrije, brojanje i računanje.
Figure od plastelina mogu se prebrojavati, ređati po veličini ili grupisati u skupove.
Takođe, deca sa uživanjem uče imena i izgled jednostavnijih geometrijskih oblika, njihove sličnosti i razlike i upoznaju se sa razlomcima i osnovnim računskim operacijama.
-
Postavljanjem pitanja o tome koji je predmet najmanji, koliko je predmeta napravljeno ili presecanjem oblika na pola probudićete malog matematičara.
Plastelin je zaista zabavna igračka, ali i ekonomično didaktičko sredstvo koje podstiče dete da razvije svoje potencijale.